Sajtó megjelenések

Magyar fából, magyar termék, magyar piacra…

Mesterportré

Magyar Asztalos és Faipar 2007/7

Magyar fából, magyar termék, a magyar piacra…

Mór és Pusztavám között aligha kerüli el az utazó figyelmét Árki ipartelepnél, a Pfiffer Bútor vállalkozás épületegyüttese. A telephely esztétikus, funkcionális, de nem kirekesztő kerítéssel és botanikai ritkaságokat sem nélkülöző parkosítással rendelkezik. A negyvenes éveiben járó Pfiffer János gyerekkorában kedvelte meg a természetet, annak példás rendjét, az erdőt, a fákat és az állatokat. A természet közelsége inspirációként szolgál számára, és ezt a szemléletet vállalkozásába is beépítette.

Négy szakma után az ötödiket választotta

Pfiffer János gyerekkorában állandóan barkácsolt, és már korán érdeklődött a gépek iránt. Három szakmát – köszörűs, esztergályos, marós – tanult ösztöndíjjal Budapesten, majd azonnal munkát kapott Móron. Másodévesként már egyetemistáknak mutathatta be a köszörülés gyakorlati fogásait. A mérőszobában szerzett tapasztalatai megértették vele az objektivitás fontosságát, és megtanulta, hogy nincs helye megalkuvásnak sem a méretekben, sem a szakmai döntésekben. Négy vasas szakma után mégis a bútorasztalos szakmát választotta. A fa, mint természetes anyag, közelebb állt a szívéhez, és a megmunkálásánál néha még a fémmegmunkálásból hozott tapasztalatokat is alkalmazni tudta.

 

A '90-es évek elején egy helyi, nagy szakmai tekintélyű mestertől tanulta meg az asztalosszakma fogásait, majd hamarosan saját kis műhelyt alakított ki. Az első műhely egy garázsból indult, ahol saját kezűleg gyártott gyalugéppel, szalagfűrésszel és marógéppel dolgozott. 1992-ben önképzéssel elsajátította az asztalosszakmát, és levizsgázott ugyanazon feltételek mellett, mint akik négy évig iskolában tanulták a szakmát.

A vállalkozás fejlődése és bővítése

Az első nagy megrendelés kárpitosvázak készítésére érkezett, ami alkalmazottat is igényelt. A növekedésnek köszönhetően újabb és nagyobb műhelyre volt szükség, így a családiház alsó szintje 100 m²-es műhely lett, ahol már saját kezűleg készített nyílászárók és bútorok is születtek.

1995-ben a Suzuki-gyár megkeresése hatalmas lökést adott a vállalkozásnak, és elindult a pótkeréktakarók, ajtókárpitlemezek, térelválasztók gyártása. Ez a projekt hét évig tartott, és mindkét fél teljes megelégedésére zajlott. 1998-ra már a második 1600 m²-es telephelyet is kinőtték, így birtokba vették az Árki pusztai iparterületet, amely új perspektívát nyitott a vállalkozás számára.

Forradalmi változások és fejlesztések

A Pfiffer Bútor egyéni vállalkozásként és a Profi-Fer Kft. égisze alatt egyre komfortosabb körülményeket teremtett az Árki ipartelepen. Három új csarnok épült: Kék épület (1000 m² bútorgyártó üzem), Karamell épület (1600 m² tömörfa-megmunkáló üzem), Sárga épület (lakatosműhely és szárított alapanyag raktár) A régi telephelyen bútor- és tömörfa ajtófrontgyártás zajlott, míg az új telephelyen a Suzuki-termékek, szekrénysor-kiegészítők gyártása és fűrészáru-előállítás indult el.

Profiltisztítás és szervezettség

Pfiffer János úgy döntött, hogy nem akarnak minden területen jelen lenni, hanem letisztult profillal kell kiemelkedőt alkotni. A vállalkozás csak olyan termékeket gyárt, amelyeket magas minőségben és határidőre tud teljesíteni. A tudatos szervezési munka és a kompromisszumok vállalása segített a stabil működés fenntartásában. Nem cél a nagy létszámú üzem, sem a csillagászati árbevétel, a minőségi termékgyártás és a hatékony szervezettség viszont igen.

Versenyképes magyar bútorfrontok

1996 óta folyik bútorfrontgyártás a Pfiffer Bútornál, amelynek köszönhetően jelentős hagyományokkal és neves hazai cégekkel büszkélkedhetnek. A hajlított ajtók gyártása új távlatokat nyitott, és nagy reményeket fűznek a frontforgalmazás további növekedéséhez. A vállalkozás csak három fafajjal dolgozik: Tölgy, Bükk, Cseresznye. A rönköket saját fűrészüzemben dolgozzák fel, majd 1 évig levegőn szárítják, mielőtt mesterséges szárításra kerülnek. A faanyag kiváló minőségű és hazai eredetű, így a Pfiffer Bútor termékei 100%-ban magyar alapanyagból készülnek.

Családi támogatás és jövőkép

Pfiffer János otthonossá szeretné tenni a munkahelyét, így nagy hangsúlyt fektetett a telephely parkosítására és esztétikai kialakítására. A fejlesztések miatt több időt tölt a munkában, mint otthon, de a családja teljes mértékben támogatja. Felesége, Krisztina lánya, Balázs és Dani fiai is egy emberként állnak mögötte, és bízik benne, hogy a családból kerül ki az utánpótlás. Szabadidejében szívesen vadászik, és nagyra értékeli a jó móri bort, saját 2 hektáros szőlője is van. A hajnali órák a legalkalmasabbak az alkotásra, ezért gyakran már napfelkeltekor a telephelyen van.

„Bizonytalan és hamis világunkban olyat kínálunk, ami tényleg abból van, aminek látszik, ott készül, ahol mondjuk, akkorra készül el, amikorra ígérjük, és tovább él, mint gondolnánk!”